STOKHOLMSKE KANTATE - Lazar Dimitrijević
- Za kupce iz Srbije važeća cena je u RSD
- Za kupce iz inostranstva važeća cena je EUR / US$
- Pisac / Autor
U romanu Stokholmske kantate govori se o ljudima koji su se obreli u drugačijem društvenom sistemu od onog u kome su navikli da žive. Autor literarno osvetljava konfrontacije dveju kultura, dva različita načina mišljenja i vrednovanja. Reč je o konfliktu i nedostaku razumevanja i tolerancije, sumnjičavosti, predrasudama, zlobi, ponekad mržnji, ponekad ljubavi, ali i o rasizmu, diskriminaciji, kao i o poznatoj toleranciji i lojalnosti, navici Šveđana da ne pokažu svoja osećanja i svoje misli, a istovremeno o preteranoj spontanosti doseljenika.
Glavna ličnost je jedan "vizantijski" Srbin, sa svojom romantičnom umetničkom prirodom, sučeljen s praktičnom i pragmatskom Švedskom. On živi između dva sveta, čezne za onim starim koji još uvek egzistira u njemu, ali istovremeno teži da se prilagodi novom, koji obiluje višim, materijalno detzerminisanim životnim standardom. On se privikava konforu, kao ličnoj slobodi, ali istovremeno oseća kako mu se srce "hladi u frižideru". On čezne za mirisima cveća i živahnim pesmama iz njegove postojbine, ali ne vidi mogućnost povratka. Da bi pružio dublju psihološku sliku ličnosti u romanu, Dimitrijević koristi polifonu strukturu, koja u muzici odgovara Bahovoj dvoglasnoj fugi. Njegovi junaci prčaju o sebi u prvom licu , istovremeno pričaju on kao pisac pripoveda o njima u tećem licu, a oni jedan o drugom. Na taj način fokusura se svetlo na iste ljude, događaje ili epizode sa različitih punktova posmatranja.
------------
Obimno delo Lazara Dimitrijevića, pisca, slikara i muzičara jeste fuzija različitih umetničkih senzibiliteta, čime je uslovljena njegova mnogolikost."Stokholmske kantate" autobiografska su trilogija, čiji je glavni junak, Jakov Izgnani, sam u tuđem svetu u tamnom vilajetu izbora - nemajući šansu da živi ni tamo ni ovde, on se bori sa svakodnevnim besmislom. Kroz tanani lik umetnika, oslikavaju se karakteri iseljenika, kontrast dve kulture, socijalne i političke prilike Jugoslavije i Švedske. Široki narativni tok je slikovit i upešatljivo realističan; obuhvata ceo jedan period, gde glavni lik snosi opštu sudbinu na individualno poetski našin. Osetljivost umetničkog "ja" tematizuje mnoge manje vidljive strune svakodnevice, kako bolne tako i dragocene po samog junaka. Sudbina Jakova Izgnanog je specofična, uslovljena senzibilnim karakterom u teškim vremenima. Usamljenost, otuđenost i besmisao života nasuprot smislenosti umetnosti su uporišne tačke Dimitrijevićevog romana. "Stokholmske kantate" su potresna,duboka i realistična proza, podesna za svako doba i široku čitalačku publiku.
(Politika, subota 22 novembar 2008.)
roman trilogija u tri dela: Otuđeni, Pukotina, Pepeljara );
A-5 format, obim 720 stranica
Pošaljite Vaš komentar / Ocenite ovaj artikal